ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY
PANAMA 2019 r.
Około 700 tysięcy osób uczestniczyło w styczniu 2019 r. w Panamie w 34. Światowych Dniach Młodzieży. Ogłoszono, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Portugalii.
W homilii papież Franciszek do młodych powiedział, że nieraz wierzący wolą "Boga na odległość: miłego, dobrego, wspaniałomyślnego, ale odległego, takiego, który nie przeszkadza".
- Bowiem Bóg bliski i codzienny, przyjaciel i brat wymaga od nas, byśmy nauczyli się bliskości, codzienności, a przede wszystkim braterstwa - dodał.
Wskazywał, że ten konkretny wymiar miłości jest jedną z zasadniczych cech życia chrześcijan. Papież przestrzegał przed uważaniem młodości za "synonim poczekalni dla oczekujących na swój czas".
- A w tym czasie wymyślamy lub sami wymyślacie dla siebie przyszłość higienicznie dobrze opakowaną i bez konsekwencji, dobrze skonstruowaną i zagwarantowaną ze wszystkim dobrze zapewnionym - dodał. Taką postawę nazwał "udawaniem radości".
- W ten sposób was uspokajamy i usypiamy, byście "nie robili rabanu", nie zadawali pytań samym sobie i innym, abyście nie podawali w wątpliwość samych siebie i innych - mówił Franciszek młodzieży.
Przestrzeni "nie wygrywa się na loterii" Jak zaznaczył, w tym czasie marzenia młodzieży "tracą polot", zaczynają zasypiać i stawać się "przyziemnymi, sennymi, miernymi fikcjami tylko dlatego, że uważamy, bądź uważacie, że jeszcze nie nadeszło wasze teraz, że jesteście zbyt młodzi, by zaangażować się w marzenia i budowanie jutra".
Papież wezwał młodych ludzi, aby "walczyli" o przestrzeń dla siebie i zaznaczył, że tej przestrzeni "nie wygrywa się na loterii".
- Możemy mieć wszystko, ale jeśli brakuje nam namiętności miłości, to zabraknie wszystkiego. Niech Pan sprawi, byśmy się zakochali w Jezusie – dodał. Wskazywał, że jest to miłość konkretna, bliska, rzeczywista, wyrażająca się w nadziei i miłości, solidarności i braterstwie w obliczu "wielu spojrzeń sparaliżowanych i paraliżujących ze względu na lęki i wykluczenia, spekulacje i manipulacje". "Nie zapominajmy o ofiarach Holokaustu"
Msza św. kończąca Światowe Dni Młodzieży odbyła się w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz.
Następne Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie .
Żegnając się z młodzieżą, papież Franciszek dziękował za możliwość ponownego przeżycia Światowych Dni Młodzieży i za ich zorganizowanie. - A wam, drodzy młodzi, wielkie dzięki. Wasza wiara i radość wprawiły w drganie Panamę, Amerykę i cały świat - oświadczył papież. - Proszę was, abyście nie ostudzili tego, co przeżyliście w tych dniach. Powróćcie do swoich parafii i wspólnot, do swoich rodzin i przyjaciół, i przekażcie to doświadczenie, aby inni mogli wibrować z tą siłą i radością, jaką wy macie - zaapelował.
Kraków, 26-31 lipca 2016
Szczegółowe informacje na temat ŚDM znajdziecie na stronie:
Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016
Dni w Diecezji Gliwickiej 20 – 25 lipca 2016 r.
Droga Młodzieży! Drogie Rodziny! Drodzy Parafianie!
Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniem religijnym. Decyzją Ojca św. Franciszka kolejne Światowe Dni Młodzieży przeżywać będziemy w lipcu 2016 r. w Krakowie. Pragnieniem organizatorów ŚDM w Polsce jest zaprosić Młodych z całego świata do naszych parafii, do naszych domów, do naszych rodzin, aby pokazać im nasze polskie zwyczaje, gościnność, interesujące miejsca w naszym kraju czy też tradycyjną kuchnię. Jest to zaproszenie do wymiany doświadczeń, łamania stereotypów, interesującego wzbogacającego duchowo spotkania. Parafialna Grupa ŚDM także i u nas zaprosiła ludzi otwartego serca, skłonnych przyjąć pod swój dach Młodych, którzy będą gościć w naszej parafii od 20 do 25 lipca 2016 r., do otwarcia swoich domów i rodzin dla młodych Pielgrzymów z zagranicy. Przybędzie do nas grupa ok. 50 osób , pragnęlibyśmy także dołączyć się jako parafia do spotkania Młodych z Ojcem św., dlatego zapraszamy Was, Drodzy Parafianie, do włączenia się w ŚDM i rejestrowania na stronach ŚDM Diecezji Gliwickiej.
Informacje dotyczące rejestracji grup w systemie ŚDM Kraków 2016 dla Diecezji Gliwickiej
Rejestracja polskich grup chętnych do włączenia się w spotkanie z Papieżem odbywa się w całym kraju tylko i wyłącznie za pośrednictwem Diecezjalnego Centrum ŚDM, czyli za pośrednictwem Centrum ŚDM Diecezji Gliwickiej. Minimalna wielkość grupy to 1 osoba, jednak ze względów logistycznych i praktycznych organizatorzy zachęcają do tworzenia grup o większej liczebności. We wrześniu br. zostaną podane punkty przygotowań i zgłoszeń w naszej diecezji. Zalecany przedział wiekowy uczestników ŚDM to 16 – 30 lat.
Opieka nad osobami niepełnoletnimi będzie powierzona osobie pełnoletniej (za zgodą tejże osoby), wyznaczonej przez głównego opiekuna danej grupy. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w ŚDM tylko za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych uczestnika, dostarczoną głównemu Opiekunowi grupy. Opiekunem i jego zastępcą winny być osoby pełnoletnie. Opiekun grupy przy zgłoszeniu powinien podać: imię i nazwisko oraz adres mailowy, którym będzie się posługiwał we wszystkich sprawach dotyczących ŚDM – można stworzyć indywidualny adres mailowy, a niekoniecznie korzystać z prywatnego. Opiekun grupy może zasugerować nazwę grupy, którą zapiszemy w systemie. Nazwa będzie już niezmienna, gdyż jednocześnie do niej/do grupy, będzie przydzielony numer w systemie krakowskim (przykład: „KSM – Kalety”). Wszyscy uczestnicy danej grupy muszą mieć ten sam rodzaj pakietu pielgrzyma i ten sam język katechezy. Grupa nie może też liczyć więcej niż 150 członków.
Sprawę ŚDM polecamy pamięci modlitewnej wszystkich Parafian.
ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY KRAKÓW