Muzyczne kolędowanie z Zespołem Pieśni i TańcaŚląsk

IMG 8514

W świąteczne popołudnie 6 stycznia br. w naszym kościele zabrzmiała wśród tłumu parafian „Święta Noc”. Był to koncert wokalno - instrumentalny w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Zespół jest uznawany za jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek artystycznych na świecie, to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych o ogromnych możliwościach artystycznych. „Śląsk” prezentuje bogaty folklor śląski oraz polskie pieśni i tańce z innych regionów, a także opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. Ich perfekcja i najwyższa maestria są już legendarne. Bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów rocznie, występy w 44 krajach na 5 kontynentach, ponad 25 mln widzów, 12 albumów – to liczby, dzięki którym „Śląsk” zyskał miano ambasadora polskiej kultury na świecie.
        Koncert ten był organizowany przez Miasto Kalety i naszą parafię. Koncertem kolęd i pastorałek artyści pod dyrekcją Mirosława Macieja Banacha przypomnieli parafianom nastrój najpiękniejszych polskich świąt. Poezja Kazimierza Szemiotha w pastorałkach oraz góralskie gawędy nadały koncertowi specyficzny charakter. Jego program wypełniły najpiękniejsze kolędy polskie w ciekawych aranżacjach na chór, na pojedyncze głosy, z akompaniamentem lub a capella. „Święta Noc” to program złożony z najpopularniejszych i najbardziej tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek w opracowaniu Krzysztofa Dziewięckiego oraz wyjątkowych utworów bożonarodzeniowych skomponowanych przez prof. Stanisława Hadynę, m.in. „Polonez kolęda”, „Narodziła nam się dobroć”, „Pasterze nie zwlekali”, „Na pasterkę gorole”, „Święta to biele”. W repertuarze spotkania kolędowego były także kompozycje: „Bóg się rodzi”, „W żłobie leży”, „Ta święta noc” oraz te najbardziej lubiane i śpiewane wraz ze słuchaczami: „Lulajże Jezuniu”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy znana niemal na całym świecie „Cicha noc”. Zbiór najpiękniejszych kolęd i pastorałek wzbogaciły „Gawędy” Hanny Nowobilskiej głoszone góralską gwarą przez Piotra Hankusa.
         Ks.Proboszcz Wojciech Ciosmak powitał artystów oraz tych, którzy przybyli do naszego kościoła, by wysłuchać wspaniałego koncertu kolęd i pastorałek, przekazał także po zakończonym koncercie serdeczne podziękowania i wyraził uznanie dla ich kunsztu za piękny śpiew, za dzielenie się z widzami najpiękniejszymi wartościami rodzimej kultury, za smak artystyczny. Poprzez piękny i harmonijny śpiew nadają sens sztuce muzycznej, dzięki koncertowi Święto Objawienia Pańskiego stało się dniem bardziej radosnym. Zgromadzeni dziękowali za wspaniały bukiet wrażeń artystycznych owacjami na stojąco, a kosz kwiatów był wyrazem podziwu i wdzięczności za wspaniały występ. Do słuchania i śpiewania kolęd przekonywać nikogo nie trzeba – to jeden z najpiękniejszych zwyczajów w polskiej tradycji, związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Kolędowanie zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością - tym wszystkim, czego nam na co dzień brakuje. Zarówno słowa, jak i melodie kolęd dostarczyły słuchaczom pozytywnych emocji, nastroiły optymistycznie.  Koncert, który zabrzmiał we wnętrzach naszej świątyni, był okazją do przedłużenia świątecznego klimatu. Dopełnieniem uroczystego nastroju było specjalne oświetlenie i piękne stroje artystów. Ks. Proboszcz podziękował także burmistrzowi miasta Kalety Klaudiuszowi Kandzi za współudział w organizacji koncertu niosącego radość. Na zakończenie koncertu głos zabrał dyrektor Zespołu Pieśni i TańcaŚląskZbigniew Cierniak dziękując za gościnność w parafii. Podkreślił wyjątkowość koncertu, ponieważ był to pierwszy występ Zespołu w naszym kościele, wyraził także chęć kontynuowania koncertu w latach następnych.

IMG 8564  IMG 8590  IMG 8654

IMG 8722